Вправа «Я-Ти-повідомлення»

 Мета вправи:

 • визначити, які думки та почуття виникають в ситуації конфлікту, суцільної недовіри або ієрархічного спілкування;
 • відпрацювати вміння адекватно реагувати на провокативну, конфліктну, дратівливу поведінку.

Час проведення: 40 хв.

Необхідні матеріали:

картки з описом конфліктних ситуацій в сфері взаємодії «дорослий - дитина», які готує тренер відповідно до особливостей аудиторії, інформаційні матеріали «Особливості застосування «Я-повідомлень» (Додаток 8).

Хід вправи

Ведучий демонструє зразки «Ти-повідомлення» та «Я-повідомлення» так: він викликає добровольця і починає звинувачувати того в егоїзмі, неуважності, неактивності на занятті тощо доти, доки людина (або ще хтось з учасників групи) не розлютиться й не почне відповідати тим самим (або займе оборонну позицію). Після цього ведучий зупиняє «сварку», вибачається перед співрозмовником та пояснює, що це був типовий приклад «Ти-повідомлення», яке є настановою, оцінку та не передбачає уваги до співрозмовника. Слід пам'ятати, що гнів завжди призводить до «Ти-повідомлень».

Ведучий подає інформаційне повідомлення

Перш за все ведучий розповідає про негативну роль вербальної інформації, часто актуалізовуваної в конфліктах:

 • применшення значущості дій іншої людини («Так роблять лише бовдури»);
 • приниження іншої людинип як особистості («Ти - ніхто, і звати тебе ніяк»);
 • безапеляційні твердження від першої особи («Я не розумію, як таке взагалі можна зробити. Я тепер просто не можу з тобою нормально спілкуватися»);
 • оцінні твердження («Ти не маєш власної думки, ти просто повторюєш за іншими. Це дуже погано»);
 • схильність до узагальнень та застосування слів «завжди», «ніколи», «всі нормальні люди», «жоден дурень», «немає жодної людини, яка б... » тощо.

Після цього ведучий здійснює перехід до практичної частини, по закінченні якої звертає увагу на фрази: «Мені здається», «Я відчуваю, що...», «Коли я бачу, як ти...», «Мені б хотілося, щоб в майбутньому...», які містять в собі відмову від звинувачень та негативних оцінок, прагнення описувати власні почуття, а не дії іншої сторони. Ведучий підкреслює, що такий спосіб спілкування є безконфліктним, адже людина говорить про себе, а не оцінює дії свого співрозмовника.

Ведучий також пропонує звертати увагу на подібні «Ти-висловлювання» в словах інших людей - часто вони є способом спровокувати конфлікт, перевірити співрозмовника на стійкість до подібного втручання, формою реагування на якусь болісну ситуацію, спробою відштовхнути співрозмовника. В таких випадках слід переводити бесіду в площину «Я-повідомлень» («Мені здається, що ти дуже ображений, що тобі погано», «Коли я бачу, як ти кричиш, мені стає дуже прикро за тебе» тощо).

На наступному етапі, група об'єднуються у підгрупи, і кожна з них розглядає конфліктну ситуацію, в межах якої учасники тренігу формулюють «Ти- повідомлення» та «Я-повідомлення», після чого порівнюють почуття, що виникають у кожному випадку. Після роботи у групах відбувається презентація.

Коментарі для ведучого

Часто провокативна, конфліктна, дратівлива поведінка дитини проявляється в спілкуванні з педагогічними працівниками. Отже, бажано, щоб ситуації, наведені тренером у цій вправі, відбивали професійний досвід учасників групи. Так, якщо тренінг проводять для педагогів загальноосвітніх шкіл, то ситуації можуть стосуватися взаємин «вчитель - учень». Якщо серед учасників є вихователі або педагогічний склад інтернат цих закладів - то конфліктних ситуацій, які виникають в межах таких інституцій (між вихователями та вихованцями, вчителями та вихованцями тощо). Аналогічно ситуації можуть стосуватися стосунків викладачів закладів позашкільної освіти та дітей, вихователів дитячих садочків та вихованців тощо.

Запитання для обговорення:

Які думки та почуття виникають в ситуації «Ти-повідомлення»?

«Я-повідомлення»? Чому так?

Як людина може відреагувати в складній ситуації, щоб не загострювати конфлікт?

Чи дійсно вияв та пояснення власних думок та почуттів сприяє зниженню гостроти конфлікту?Чому?


Зображення користувача AndrewTync.

По моему мнению Вы не правы. Я уверен. Могу отстоять свою позицию.

_______________________________________
https://www.regionsvet.com/catalog/bra/filters/f63-Jupiter/f87-bel/

Зображення користувача AndrewTync.

По моему мнению Вы не правы. Я уверен. Могу отстоять свою позицию.

_______________________________________
https://www.regionsvet.com/catalog/bra/filters/f63-Jupiter/f87-bel/

Хто на сайті

Зараз на сайті 0 користувачів і 2 гостя.

Нові користувачі

 • payJak
 • Michaelwem
 • Ajgawova
 • Albertroodo
 • AnnaMup
 • ViatFiftSAM
 • Desapioxy
 • Jarednip

Увага! Передруківка матеріалу можлива тільки при наявності активного посилання на джерело - psy.rv.ua